تامین هزینه های زن و همین طور فرزندان بعد از عقد دائم بر عهده مرد می باشد، لازم به ذکر است در عقد موقت پرداخت نفقه به عنوان وظیفه برای مرد نیست تنها در صورتی وظیفه او می باشد که در شرایط ضمن عقد قید شده باشد.

بر طبق قانون :

طبق قانون ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن‌ از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت‌عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.


نشوز چیست؟


میزان نفقه زن چقدر است ؟

در قانون اسلامی برای زن این میزان مشخص شده نیست و با توجه به نیاز های زن و شان او تعیین می شود. پس از درخواست حق نفقه زن به دادگاه، کارشناس مقدار آن را با تحقیق و بررسی مشخص می کند. البته در این خصوص باید دانست که در دوران عقد به زن این حق تعلق نمی گیرد و پس از شروع روابط زناشویی زوج ملزم به پرداخت این حق خواهد بود.

نفقه فرزند

پدر هر خانواده موظف است در تامین نیاز های متعارف فرزند خود بکوشد. بنابراین حتی اگر حضانت فرزندان با زوجه باشد، زوج مستلزم پرداخت این حق است. معمولا دختران تا قبل از ازدواج و یا شاغل شدن و پسران تا قبل از ۱۸ سالگی مشمول دریافت این حق هستند.

چه زمان مرد می تواند به زن نفقه نپردازد؟

در شرایط زیر پرداخت نفقه باید مورد بررسی قرار گیرد:

  • عدم استطاعت مالی زوج
  • عدم تمکین زوجه

بیشتر بخوانید: تمکین چیست؟


ترک انفاق

مطابق ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی: هر کس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین ندهد، یا از تأدیه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع نماید، دادگاه او را از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می نماید.

در خصوص پراخت نفقه دو نوع درخواست مطرح می شود:

  • مطالبه نفقه حال
  • مطالبه نفقه گذشته

در صورت درخواست مطالبه زوجه برای دریافت حق خود از جانب زوج در صورت تمکین زن، زوج مستلزم پرداخت است و اگر از این امر امتنا بورزد، به مجازات کیفری و زندان محکوم خواهد شد اما در صورتی که زن درخواست مطالبه نفقه گذشته را بکند، پس از مشخص شدن حق وی درصورت عدم توانایی مالی شوهر و یا نداشتن اموال منقول و غیر منقول باری واگذاری به زوجه، وی حق درخواست طلاق را دارد.


طلاق از دید اسلام دارای چه شرایطی است؟


وکیل کرج

تیم تخصصی وکیل کرج با کادری باتجربه در زمینه نفقه ،‌ مهریه ، طلاق ، دعاوی کیفری و حقوقی و همین طور سایر موارد با قیمت مناسب و ارزان به حل مشکلات شما عزیزان می پردازد. برای دانستن اطلاعات بیشتر در زمینه پرداخت نفقه و شرایط مهریه و طلاق با وکیل کرج در ارتباط باشید. ما به شما باتجربه ترین وکلای کرج را در زمینه های مختلف معرفی می کنیم.

پانوشت: وکیل مهریه ارزان قیمت , وکیل طلاق باتجربه , بهترین وکیل زن در کرج,  بهترین دفتر وکالت کرج

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + بیست =