توهین و افترا بدین معنی است که یک شخص فردی دیگری را به عملی که در قوانین مجازات اسلامی جرم محسوب می شود متهم کند در حالی که این فرد چنین کاری را انجام نداده باشد در این حالت جرم توهین و افترا انجام گرفته است.


چگونه می توان جرم خیانت در امانت را ثابت کرد؟


جرم وهین و افترا

برای آنکه جرم توهین و افترا صورت بگیر باید شرایط زیر محقق گردد:

  •  جرمی به شخص دیگر به صورت اتهام ناروا انتساب داده شود
  • شخصی که به او اتهام زده شده است مشخص باشد
  • شخص در اثبات اتهام موفق نباشد
  • آسیب به آبروی شخص وارد گردد
  • ابتدایی بودن اسناد در دست

مجازات توهین و افترا چیست ؟

طبق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی: توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه و یا پنجاه هزار‌ تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.

و همچین در بند های دیگر قانون برای مجازات توهین و افترا آمده است که:

طبق ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی: هر کس با توجه به سمت، یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهوری یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا‌ نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه‌ها و موسسات و شرکتهای دولتی و شهرداری‌ها در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به سه تا شش ماه حبس و یا تا (۷۴) ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

همچنین از آنجا که مقام رهبر معظم انقلاب اسلامی در ایران بالاترین مقام سیاسی محسوب می شود، توهین و افترا به ایشان و همینطور بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران طبق ماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی از شش ماه تا دو سال حبس در پی دارد.

 اعاده حیثیت

اگر آبروی فردی در اثر یک اتهام بی جا لکه دار شود و جایگاه اجتماعی وی و شان او در جامعه زیر سوال برود، شخص می تواند اعاده حیثت کند.

ارکان اعاده حیثیت عبارت است از:

  • آسیب رسیدن به اعتبار معنوی شخص
  • کوتاهی قاضی پرونده
  • تفسیر نادرست قاضی در حکم
  • جبران ضرر از طریق دولت در صورت عدم تقصیر قاضی
  • اعاده حیثیت از متهم

وکیل کرج

برای کسب آشنایی بیشتر با جرم توهین و افترا و همینطور اعاده حیثیت با وکیل کرج در ارتباط باشید. تیم ما با در دست داشتن وکلای خبره و باتجربه در زمینه های مختلف کیفری ، حقوقی ، دعاوی خانواده ، دعاوی ملکی و سایر زمینه ها با قیمت مناسب و ارزان به حل مشکل شما کمک می کند. همچنین برای مشورت با مشاور حقوقی می توانید به ما اعتماد کنید. متخصص ترین وکلای کرج را در وکیل کرج بیابید.

پانوشت: اعاده حیثیت متهم , اثبات جرم افترا , وکیل ارزان قیمت کیفری , وکیل پایه یک دادگستری , بهترین وکیل تسخیری کرج, بهترین دفتر وکالت کرج , مفاد قانون مجازات اسلامی در باب افترا

به این پست رای دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 11 =