ضرب و جرح چیست؟ برای این که بیشتر در این خصوص بدانید باید ابتدا با معنی ضرب و جرح آشنا بشوید. ضرب به معنای ضربه است و به معنای عملی است که به موجب آن کبودی و خونریزی و ورم به وجود آید. جرح هم به معنای عملی است که باعث از هم گسیختگی و باز شدن بافت های بدن بشود و پارگی و بردیگی را در بدن ایجاد کند.

طبق مجزات اسلامی این عمل دارای مجازات هایی چون قصاص، دیه و حبس می باشد. چیزی که در مجازات این عمل بسیار مهم است و باید به آن دقت شود این است که این عمل به غیر از این که شاکی خصوصی دارد،  جنبه عمومی هم دارد و باعث می شود به جامعه آسیب وارد شود، به همین دلیل اگر شاکی خصوصی هم از این پرونده (البته پس از تشخیص پزشکی قانونی) گذشت کند، متهم باید مجزاتی که در خصوص وجه عمومی است را بگذارند.

در صورتی که شدت عمق ضرب و جرح زیاد باشد و یا این که متهم از سلاح گرم و یا سرد استفاده کرده باشد، در این صورت قانون خود متهم را پیدا می کند و به جرم آن رسیدگی می کند.

مجازات ضرب و جرح عمدی

اگر کسی اقدام به ضرب و جرح عمدی فردی کند که این امر منجر به ایجاد آسیب و شکستگی و یا نقص عضو فرد شود، مجازات آن قصاص است .در صورت اینکه شرایط قصاص متهم مهیا نباشد، متهم به ۲ تا ۵ سال حبس و یا پرداخت دیه به شاکی پرونده می شود.


چگونه می توان جرم خیانت در امانت را ثابت کرد؟


در رابطه با جنبه عمومی این جرم باید گفت بستگی به این امر دارد که این عمل به چه میزان در جامعه باعث ایجاد رعب و وحشت عمومی شود. مطابق با آن قاضی برای آن مجازات تعیین می کند.

دفاع مشروع

اگر ضرب و جرح به منظور دفاع از جان و مال شخص باشد دفاع مشروع محسوب می شود. اما برای اینکه ضرب و شتم دفاع مشروع تلقی شود، لازم است که دفاع شخص به مناسبت خطر باشد و بیش از حد لازم آن نباشد و حضور نیروی انتظامی و دسترسی به پلیس نیز میسر نباشد. همچنین اگر شخصی به دفاع از شخص دیگر می پردازد اگر خود فرد قدرت دفاع داشته باشد دفاع مشروع به حساب نمیاید.

اثبات ضرب و جرح

در موارد مختلف اثبات این امر متفاوت است. مرحله اول اثبات جرم اقرار است. گاهی تشخیص این موضوع تنها با نامه پزشک قانونی و تشخیص قاضی پرونده اثبات می شود. بنابراین علم قاضی هم در اثبات این امر موثر است. اما بستگی به نوع ضرب و جرح و داستان پرونده این قضیه متفاوت است. وجود شاهد نیز در اثبات این قضیه بسیار موثر است. یکی دیگر از موارد که قابل استناد می باشد، اجرای قسامه است.


درصورت بروز جرایم اینترنتی چه کنیم؟


اجرای حکم قصاص در جرم ضرب و شتم

برای اجرای حکم قصاص در مجازات ضرب و جرح باید محل عضوی که قرار است مورد قصاص قرار بگیرد با محل مورد جنایت یکی باشد. در مجازات قصاص مقدار آن با جنایت مرتکب شده برابر است. همه شرایط اعم از اینکه عضو سالم درقبال عضو ناسالم و یا ناقص قصاص نمی شود ، رعایت می شود.

در چه صورت ضرب و جرح عمدی محسوب می شود؟

  1. در صورتی که قصد انجام این کار در شخص وجود داشت باشد
  2. زمانی که شخص قصد انجام جنایت را دارد اما انتظار اتفاق پیش آمده را ندارد
  3. زمانی که شخص نه قصد انجام جنایت و نه انتظار واقعه پیش آمده را دارد اما مجنی علیه از شرایط جسمانی سالمی برخوردار نیست وشخص نسبت به این موضوع آگاهی دارد
  4. زمانی که شخص قصد انجام جنایت را دارد اما برای این کار شخص خاصی را مد نظر ندارد

ضرب و جرح همسر

اگر مردی اقدام به ضرب و جرح همسر خود کند، زوجه را در عسر و حرج قرار داده و زوجه می تواند از او تمکین ننموده تقاضای طلاق کند. و اگر زوجه نسبت به زوج اقدام به این کار کند، زوج می تواند با اثبات و الزام تمکین وی به دادگاه نفقه زن را پرداخت نکند

پانوشت: اثبات ضرب و جرح بدون شاهد ,  بهترین وکیل پایه یک کرج ,  حکم ضرب و جرح همسر شرایط قصاص در جرم ضرب و جرح

 

4/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =