فروش مال غیر به چه معناست؟ فروش مال غیر عملی است که به دنبال آن فردی تصمیم می گیرد اموالی که متعلق به خودش نیست را بفروشد یا مالکیت آن را به شخص دیگری واگذار کند. این کار به نوعی تجاوز به حقوق دیگران است و با فرد مطابق با قانون مجازات اسلامی برخورد می شود.

ارکان فروش مال غیر

رکن قانونی آن طبق ماده ۲۳۸ قانون مجازات عمومی و ترکیب این ماده قانونی با مصوبه های سال ۱۳۰۸ و ۱۳۶۷ رکن قانونی این جرم را تشکیل می دهد

رکن مادی گاهی اوقات پیش میاید که مجرم بدون حضور شخص زیان دیده و همچنین مال باخته اقدام به فروش مال غیر می کند. در این صورت اگر قولنامه ای تنظیم شود، آن را رکن مادی این جرم می نامند.

رکن معنوی این جرم مربوط به زمانی است که است که فرد قصد انجام آن را دارد. در این صورت رکن معنوی آن صورت می پذیرد.


اجرای حکم قصاص در جرم ضرب و شتم چیست؟


مجازات فروش مال غیر

بر اساس رای وحدت رویه ۵۹۴-۱۳۷۳/۹/۱ هیات عمومی دیوان عالی کشور، با توجه به نسخ ماده ۲۳۸ قانون مجازات عمومی، در حال حاضر مرتکب به موجب ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری مصوب سال ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد مجازات قرار می گیرد.

مطابق ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری، مجازات مرتکب فروش مال غیر، حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده و رد مال به صاحبش است و اگر مرتکب از کارکنان دولت باشد به انفصال ابد از خدمات دولتی نیز محکوم خواهد شد و اگر متهم بنا به جهاتی مستحق تخفیف باشد مانند رضایت شاکی خصوصی، کهولت سن و… دادگاه نمی‌تواند مجازات حبس او را از یک سال کمتر کند.

نحوه اثبات مالکیت در فروش مال غیر چگونه است؟

برای اثبات فروش مال غیر ابتدا باید مدرک اموال را تهیه کرده و به دادگاه ارائه دهیم تا ثابت شود مال فروخته شده به ما تعلق دارد. در مرحله بعد باید مدارک و اسنادی را جمع آوری کنیم که ثابت می کند مال ما به شخص دیگری فروش و یا انتقال داده شده است. در مرحله های بعد باید بررسی کنیم که آیا مال دعوی منقول است یا غیر منقول؟ اگر مال منقول باشد باید در همان جایی که مال به فروش رسیده و یا انتقال داده شده طرح شکایت را ثبت کنیم. در صورت غیر منقول بودن مال باید در جایی شکایت کنیم که مال در آنجا قرار دارد. در صورت مفقود شدن مجرم شاکی می تواند در محل سکونت خود اقدام کند.


اثبات جرم قتل دارای چه شرایطی است؟


وکیل مجرب در رسیدگی به پرونده

برای تمام مراحلی که شرح داده شد شما احتیاج به وکیلی دارید که به شما مشاوره دهد و شما را از مراحل مختلف پرونده آگاه کند. چرا که متقاضی کمترین ضرر و زیان را در این پرونده متحمل شود. داشتن وکیل مزایای دیگری نیز دارد که از جمله آن می توان به  عدم نیاز حضور موکل در دادگاه اشاره کرد. وجود یک وکیل باتجربه و متخصص در این زمینه به کوتاه تر شدن زمان پرونده کمک می کند و همچنین با استفاده از اختیاراتی که موکل به وکیل خود می دهد، وکیل می تواند اموال مجرم را توقیف کند و امکان اثبات ادعای شخص شاکی به مراتب بیشتر می شود.موسسه حقوقی وکیل کرج با وکلای بادانش و کارکشته در زمینه های مختلف حقوقی و کیفری در خدمت شماست.  برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با ما در تماس باشید.

تماس با وکیل کرج

مجازات عمومی فروش مال غیر

با توجه به داشتن جنبه عمومی این جرم،‌ مجرم حتی اگر شاکی خصوصی نداشته باشد و یا شاکی رضایت دهد مجازات می شود.

تفاوت معامله فضولی با انتقال مال غیر

معامله فضولی به مامله ای گفته می ود که در طی آن شخص بدون اجازه از طرف صاحب مال با آن معامله انجام دهد. این معامله خود داررای دو نوع تملیکی و عهدی است تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی این است که فروش مال غیر از عناصر جرم کلاه بردااری به وجود میاید و جنبه کیفری دارد اما معامله فضولی بیشتر بافت حقوقی دراد.

پانوشت: بهتیرن وکیل کیفری کرج ,  وکیل فروش مال غیر , مجازات جرم انتقال مال غیر ,   اثبات جرم خیانت در امانت , نحوه اثبات مالکیت در فروش مال غیر

 

4/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 9 =