مجازات رابطه نامشروع

رابطه نامشروع چیست و چه ابعادی دارد؟ مقصود از رابطه نامشروع ایجاد هر گونه ارتباط فیزیکی و یا غیر فیزیکی با نامحرم است که این عمل هم از نظر شرع و هم از نظر قانون مشکل دارد، در چنین حالتی به این رابطه نامشروع می گویند. رابطه نامشروع نیز دارای مجازات می باشد که البته مجازاتش با زنا فرق دارد. اگر چه لازم به ذکر است ارتباط کاری که با عفت منافاتی نداشته باشد رابطه نامشروع به حساب نمی آید.

همان طور که پیش تر گفتیم زنا با رابطه نامشروع تفاوت دارد و رابطه نامشروع گستره ی بیشتری هم دارد، مقصود از زنا رابطه جنسی بین دو نامحرم است اما رابطه نامشروع هر عملی همچون کافه رفتن، گرفتن دست یکدیگر را نیز شامل می شود در نتیجه دامنه وسیع تری دارد و به همین منظور مجازات متفاوتی را هم دارد.


چگونه می توان جرم خیانت در امانت را ثابت کرد؟


تفاوت مجازات زنا با رابطه نامشروع

مجازات زنا حدی است اما مجازات روابط نامشروع تعزیری است.

برخی از مصادیق جرم ارتباط نامشروع عبارت است از:

  • انجام دادن اعمالی که با عفت عمومی منافات دارد (البته به غیر از زنا که حکم متفاوت دارد)
  • حضور بدون حجاب در معرض دید عموم
  • پخش تصویر مبتذل
  • اقرار به زنا با کمتر از ۴ بار یا کمتر از ۴ شاهد

و….

مجازات رابطه نامشروع در قانون مجازات اسلامی

مجازات برقراری ربطه نامشروع طبق ماده ۶۳۷ قانون مجازا سلامی تا ۹۹ ضربه شلاق است. البته باتوجه به اینکه شلاق مجازات تعزیری است می تواند به جریمه نقدی تبدیل شود. مقدار آن نیز باتوجه به شدت جرم توسط قاضی مشخص می شود.

بیشتر در خصوص رابطه نا مشروع بدانید

مجازات زنا

زنا ، برقراری رابطه جنسی بین دو نامحرم است که مصدیق آن با رابطه نامشروع متفاوت است

  • زنای به عنف
  • زنا با محارم نسبی
  • زنای محصن
  • زنای غیر محصن

مورد اول از مصادیق زنا به عملی اطلاق می شود که مرد به زور و تهدید و یا در خواب و مستی به زن تجاوز کند. در این حالت مجازات مرد درصورتی که توسط زن اثبات شود اعدام است.

در مورد دوم از مصادیق زنا ،‌ رابطه جنسی با هم خون و محارم نَسَبی را گویند که مجازات آن نیز برای مرد اعدام است. اگر زن نیز رضایت داشته باشد، مجازات زن نیز اعدام است.


در چه صورت ضرب و جرح عمدی محسوب می شود؟


مورد سوم از مصادیق زنا به عملی اطلاق می شود که در طی آن مرد یا زن متاهل که امکان برقراری رابطه جنسی با همسر خود را دارند، مرتکب جرم زنا می شوند. در این صورت مجازات زن ۱۰۰ ضربه شلاق و مجازات مرد علاوه بر ۱۰۰ ضربه شلاق تبعید به مدت ۱ سال و همچنین تراشیدن سر است.

در مورد چهارم زنای مرد و زن مجرد است که برای بار اول مجازات ۱۰۰ ضربه شلاق است. اگر ۴ بار تکرار شود مجازات آن اعدام است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جرم برقراری انواع رابطه نامشروع و زنا با وکیل کرج در ارتباط بشید و از خدمات رایگان این موسسه حقوقی استفاده کنید.

پانوشت: وکیل برای شکایت از جرم زنای به عنف , مجازات زنا چیست , مجازت اعدام به کدام یک از مصادیق زنای به عنف اطلاق می شود؟ , اثبات زنای به عنف به چه صورت است؟ ,  بهتیرن وکیل پایه یک کرج

به این پست رای دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + سیزده =