جرم کلاهبرداری

کلاهبرداری چیست و به چه عملی اطلاق می شود؟ کلاهبرداری به عملی می گویند که به دنبال آن فردی که مجرم و همین طور فریبکار است قصد دارد مال و نفع شخصی دیگر را کسب کند و برای خودش کند. اگر چه ممکن است تنها یک فرد این عمل را مرتکب نشود و به صورت گروهی باشند.

کلاهبرداری اشکال دیگری نیز دارد مثلا به این شکل باشد مردم را از حادثه و یا واقعه ای که در آینده ممکن است رخ دهد (کما این که اصلا شاید همچین چیزی هیچوقت پیش نیاید) بترسانند و به دنبال آن برای رسیدن به نفع شخصی خود کلاه برداری را انجام دهند.

جرم کلاهبرداری بسیار متنوع است و گستره ی زیادی را هم دارد و شرط تحقق این جرم بردن مال دیگران و ایجاد ضرر و زیان می باشد و در این راه تنها بیان و اعمال فریبکارانه هم نیست بلکه ممکن است فرد مجرم از سند جعلی هم استفاده کند.

یکی از عناصر جرم کلاهبرداری که در وکیل کرج هم به آن پرداختیم فروش و انتقال مال غیر نیز می باشد.


مجازات فروش مال غیر چیست؟


جرم کلاهبرداری چگونه اثبات می شود؟

برای اثبات جرم کلاهبرداری باید اثبات شود که مجرم با فریبکاری به مال باخته زیان رسانده است. همچنین مال برده شده و زیان وارد شده به متهم باید با فریبکاری فرد کلاهبردار نسبت مستقیم داشته باشد. در این صورت اگر مال برده شده برای خود شاکی با جرم کلاهبرداری اثبات می شود.

برای اثبات بردن مال دیگری همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، اثبات دو شرط زیر الزامی و از شروط اثبات بردن مال دیگری است:

  • به مال باخته آسیب یا ضرر مالی رسیده باشد
  • کلاهبردار از این عمل نفع برده باشد

بر اساس قانون ۱۹۴ قانون مدنی ادله اثبات جرم به چهار صورت است:

  • اقرار
  • شهادت
  • سوگند
  • علم قاضی

مجازات جرم کلاهبرداری چیست؟

مجازات جرم کلاهبرداری با توجه به وسعت آن متفاوت است. کلاه برداری انواع مختلف دارددر کلاهبرداری ساده مجازات آن به علاوه رد اصل مال به صاحب آن، شخص کلاهبردار ملزم به پرداخت جزای نقدی و حبس از ۱ تا ۷ سال است.

کلاهبرداری مشدد به جرمی اطلاق می شود که توسط کارمندان دولتی اعم از شهرداری و… صورت بپذیرد یا شخص کلاهبردار خود را مامور دولتی جا بزند. همچنین جرایمی که از طریق فریبکاری جامعه صورت بگیرد، کلاهبرداری مشدد است. مجازات کلاهبرداری مشدد به این صورت است که در آن شخص کلاهبردار به حبس از ۲ تا ۱۰سال ، جزای نقدی معادل با مال برده شده و همچنین برگرداندن اصل مال به صاحب آن است. در صورتی که کلاهبردار کارمند دولت باشد انفصال از خدمات دولتی به صورت دائم از مجازات وی خواهد بود.


در چه صورت ضرب و جرح عمدی محسوب می شود؟


تفاوت جرم خیانت درامانت با کلاهبرداری

جرم خیانت در امانت زمانی شکل می گیرد که مالی به شخص امینی به عنوان امانت سپرده شود و در هنگام بازپس گیری وی از بازگردادن آن استرداد کند و یا موجب ضرر به آن مال شود. بنابراین با کلاهبرداری متفاوت است. کلاهبرداری از طریق انجام مانور های متفلبانه مثبت صورت می گیرد. به شکلی که گاهی حتی شخص فریب خورده با اصرار و التماس مال خود را در اختیار متقلب قرار می دهد. در عمل کلاه برداری بردن و یا آسیب به مال در مرحله بعد ازاستفاده از وسایل و مانور های متقلبانه صورت می گیرد. بنابراین باید توجه داشت که جعل سند در راستای ارتکاب جرم کلاهبرداری صورت می گیرد.


کلاهبرداری اینترنتی یعنی چه؟


چه مواردی مصداق کلاهبرداری محسوب می شود؟

برخی از مصداق های جرم کلاهبرداری به شرح زیر است:

انتقال مال غیر ، گیرنده مال غیر در صورت آگاهی ، تبانی شخص برای از بین بردن مال دیگری ، فروش ارز دولتی در بازار سیاه ، جعل عنوان ، جعل سند ، فروش مال با نرخ دولتی به بهای گران تر به مردم

تماس با وکیل کرج

پانوشت: بهترین وکیل اثبات کلاهبرداری ,  مشاوره رایگان در خصوص کلاهبرداری ,  بهترین دفتر وکالت کرج ,  رد اتهام کلاهبرداری به چه صورت است؟

4/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 8 =