خلع ید

خلع ید چیست؟ خلع ید به معنای دعوایی است که فردی که در حقیقت مالک است (که حالا ممکن است مالک یک باغ، زمین، خانه و یا مغازه بوده باشد) علیه فردی که متصرف غیر قانونی است اقامه دعوا می کند و در طی این دعوی در دادگاه از مراجعه ذی صلاح می خواهد که ملک را به او بازگردانند. برای این که بتواند ادعای خود را در دادگاه اثبات کند باید اصل سند رسمی که مالکیت او را ثابت کند، به همراه داشته باشد. وکیل کرج به عنوانی یکی از بهترین گروه هایی هست که می تواند به شما در زمینه خلع ید کمک کند و به عنوان بهترین وکیل خلع ید در کرج شناخته می شود.

 دفاع در دعوی خلع ید

ارکان دعوای خلع ید شامل موارد زیر است:

  • مال دعوی باید غیرمنقول باشد
  • استیلا و وضع ید مدعی علیه باید
  • غیر قانونی بودن تصرف صورت گرفته
  • اثبات مالکیت خواهان خلع ید با سند رسمی

برای این کار لازم است به وکیل دفاع در دعوی خلع ید مراجعه کنید. اثبات مالکیت مالک بسیار اهیت دارد. چرا که در غیر اینصورت به صرف انکار تصرف توسط غاصب ولو به صورت کذب پرونده بسته می شود و تمام هزینه و همچنین وقت شما به هدر می رود.

انواع دعاوی خلع ید

  • خلع ید مشاعی
  • خلع ید امانی
  • خلع ید غاصبانه

اگر مال غیرمنقولی بین چند نفر تقسیم شده باشد،‌ در صورت تصرف در مال قسمت دیگری بدون رضایت و عقد قرارداد، درصورت شکایت یاسر مالکین و اثبات این امر خلع ید مشاعی صورت گرفته است. لازم به ذکر است در مالکیت مشاع، دعوای خلع ید فقط متوجه متصرف است.

در خلع ید امانی ابتدا بین دو طرف قراردادی بسته می شود که آن ها از نظر حقوقی و مطابق بند های قرارداد عمل می کنند. اما اگر قرارداد دارای مدت باشد و مدت آن به پایان برسد. در این صورت اگر به درخواست مالک مال غیرمنقول به او پس داده نشود، خلع ید امانی صورت گرفته است.

در خلع ید غصبانه مالک معی می شود که ملک او به صورت غیر قانونی به تصرف شخص دیگری در آمده است. البته در این خصوص باید ابتدا اداعای مالک اثبات شود.


نحوه اثبات مالکیت در فروش مال غیر چگونه است؟


حق الوکاله دعاوی خلع ید

حق الوکاله خلع ید به عوامل مختلفی نظیر نوع آن و موضوع پرونده بستگی دارد. موضوعاتی که در خلع ید مطرح می شود با موضوعات مختلفی نظیر خلع ید از عرصه و اعیان پلاک ثبتی برخوردار است. بنابراین برای انتخاب بهترین وکیل خلع ید در کرج ابتدا لازم است دراین خصوص با مراجعه به دفتر وکالت از چند وکیل مشورت گرفته و سپس بهترین وکیل خلع ید و دعاوی ملکی را انتخاب کنید.


در رابطه با خلع ید ملک مشاعی چه می دانید؟


پانوشت: بهترین وکیل ملکی کرج, هزینه حق الوکاله دعاوی خلع ید در کرج, وکیل خلع ید ارزان قیمت در کرج, انواع دعای خلع ید, ارکان خلع ید

4/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =