رابطه نامشروع

رابطه نامشروع با زن شوهر دار از نظر اسلام حرام است و جرم شناخته می شود. در صورتی که این جرم در دادگاه ثابت شود می تواند مجازات حد داشته باشد. مخصوصا اگر این رابطه در مورد زن شوهر دار و مرد متاهل باشد. اثبات این امر عمل بسیار دشورای است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با مسائل حقوقی مجازات رابطه نامشروع صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

مجازات زنا یا رابطه نامشروع

در قوانین تعریف زنا اینگونه آمده است: جماع مرد با زنی که ذاتا بر او حرام است.

در زنا اگر رابطه مرد مجرد با زن مجرد برقرار شود؛ حکم قضایی اینگونه زنا در صورت اثبات نزد قاضی در دفعات اول تا سوم ۱۰۰ ضربه شلاق و در مرتبه چهارم برای هر دو طرف اعدام است.

در زنای مرد زن دار که محصن نامیده می شود با زن شوهر دار که محصنه نامیده می شود، در صورت اثبات در دادگاه حکم آن سنگسار یا اعدام است.

در زنای مرد مجرد با زن شوهر دار یا محصنه مرد ۱۰۰ ضربه شلاق می خورد و زن نیز سنگسار یا اعدام می گردد. البته بالعکس ای شرایط نیز حاکم است. اگر زن مجرد و مرد زن داشته باشد، مجازات زن ۱۰۰ ضربه شلاق و مجازات مرد سنگسار یا اعدام است.

در هر یک از موارد ذکر شده در بالا اگر زنا به زور و اجبار مرد باشد و یا زن در خواب و بیهوشی باشد، تجاوز تلقی شده و زن مجازاتی ندارد و مرد در هر صورت اعدام می شود.


بیشتر بخوانید: دادخواست طلاق از جانب مرد چگونه انجام می شود؟


زنای محصنه چیست؟

زنای محصنه به زنایی گفته می شد که در آن یکی از دو طرف یا هردوی آن ها همسر دائمی دارند و متاهلند. شرط عاقل و بالغ بودن نیز وجود دارد. بنابراین این افراد امکان برقراری رابطه جنسی با همسر خود را دارند اما باز هم اقدام به همچین عمل زشتی می کنند و مرتکب جرم زنا می شوند. مجازات زنای محصنه حدی است و طبق ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی اعدام و یا سنگسار است. البته اگر همسر دائم ار آن ها دور باشد و یا بیمار باشد یا به هر طریقی امکان برقراری ررابطه جنسی بین زن و شوهر باشد دیگر زنای محصنه حساب نمی آید. امام صادق نیز در خصوص عذاب اخروی ین گناه فرمودند: خداوند در روز قیامت سه طایفه را پاکیزه نمی گرداند و با آن ها سخن نمی گوید. یکی از این سه طایفه زنی است که بر فراش شوهرش زنا دهد.

حرام شدن ازدواج

اگر زن شوهرداری با مردی زنا کرده باشد یا اینکه عمل زنا به هر شکلی انجام شود، در صورت جدایی زن از همسر دائم خود دیگر نمی تواند با کسی که زنا کرده ازدواج کند و ازدواج آن ها حرام می شود. در صورت صیغه شدن نیز همین شرایط صدق می کند.

اثبات زنای مرد متاهل با زن شوهر دار

از آنجایی که زنا امری است که به آبروی افراد جامعه آسیب بسیاری وارد می کند، اثبات آن امری نسبتا دشوار است. برای اثبات زنا به چهار بار اقرار مرتکب در حضور قاضی و در صوتی که عاقل و بالغ باشد نیاز است. زنا همچنین یا شعادت چهار مرد و یا سه مرد و دو زن که عمل زنا را دیده باشند نیز اثبات می شود. البته موارد دیگری نیز در اثبات آن موثر است. جرایمی مانند رابطه نامشروع و زنا به عفت جامعه آسیب وارد می کند، بنابراین هرگز نباید بر اساس شک و گمان در دادگاه مطرح شود. در صورت عدم اثبات در دادگاه طرف مقابل می تواند ادعای حیثیت کند.

اثبات رابطه نامشروع با عکس و فیلم

از آنجایی که یکی از مواردی که در اثبات جرم زنا موثر است علم قاضی می باشد، در موادی فیلم و عکس می تواند در جهت کمک به علم قاضی و اثبات جرم تاثیرگذار باشد. پزشکی قانونی نیز در اثبات جرم زنا در جهت کمک به علم قاضی تاثیرگذار است. بنابراین در صورت متقاعد شدن حاکم این جرم اثبات می شود.


در چه شرایطی زن میتواند تقاضای طلاق بدهد؟


مفاد قانون مجازات سلامی در خصوص زنا

ماده ۲۲۱ تا ۲۳۲ قانون مجازات اسلامی به این جرم تعلق دارد.

طبق ماده ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی : زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آن ها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد.

البته این قانون شامل دو تبصره می شود. تبصره اول شامل موردی است که در طی آن زنا را عملی تعیین می کند که  رابطه جنسی با دخول صورت گرفته باشد. تبصره دوم این قانون آن است که اگر زنا با فرد نابالغ انجام شود، فرد نابالغ مجازات نمی شود.

در قانون مجازات اسلامی همچنین آمده است برقراری رابطه با میت نیز زنا تلقی می گردد. مگر رابطه جنسی زوج با زوجه میت که در این صورت مجازات آن شلاق است.

آیا مجازات زنا اعدام است؟ در چه صورتی؟

همانطور که در بالا به آن اشاه شد، طبق ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی در چهار صورت مجازات این جرم اعدام است:

  • زنای به عنف
  • زنا با محارم نسبی
  • زنای مرد غیر مسلملن با زن مسلمان
  • زنا با زن پدر

انواع زنا در سنت ها و فرهنگ های دینی را در ویکی پدیا بخوانید


آیا تکرار زنا در مجازات آن تاثیری دارد؟

برای بررسی تکرار این جرم ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که تکرار مجازات تعزیری و حدی چه عواقبی دارد؟ در خصوص جرایم تعزیری باید گفت مطابق ماده ۱۳۷ قانون مجازات اسلامی:

«هرکس به موجب حکم قطعی به یکی از مجازات‌های تعزیری از درجه یک تا شش محکوم شود و از تاریخ قطعیت حکم تا حصول اعاده حیثیت یا شمول مرور زمان اجرای مجازات، مرتکب جرم تعزیری درجه یک تا شش دیگری گردد، به حداکثر مجازات تا یک و نیم برابر آن محکوم می‌شود.»

جرایم حدی جرایمی هستند که حکم آن ها در احکام اسلام مشخص می شود. مجازات زنا نیز در مواردی حدی محسوب می شود. برای دانستن تکرار جرایم حدی باید به ماده ۱۳۶ قانون مجازات اسلامی مراجعه کرد:

«هرگاه شخصی سه بار مرتکب یک جرم موجب حد شود و هربار حد بر او جاری شود، حد وی در مرتبه چهارم اعدام است.»

پرداخت آرش البکاره یا مهر المثل

در مجازات زنای به عنف علاوه بر مجازت تعیین شده در قانون باید به زن مهرالمثل نیز پرداخت شود. به این صورت که شان او با بررسی های لازم مشخص می شود و مهریه او بر اساس زنان هم شان او پرداخت می شود. اگر در زنای به عنف پرده بکارت از بین رود پرداخت آرش البکاره نیز از مجازات آن به حساب میاید. اگر زنای به عنف به زنی باشد که پرده بکارت ندارد، در این صورت مجرم تنها به پرداخت مهرالمثل ملزوم است.

آیا حکم سنگسار یا رجم در مجازات زنا هنوز هم اجرا می شود؟

سنگسار یا همان رجم که در مجازات زنای محصن به آن اشاره شد، یک مجازات حدی است و شرع آن را تعریف کرده است. در طی سنگسار یک گودال نسبتا بزرگ حفر می شود و مجرم در آن قرار می گیرد. در طی این عمل به قدری به شاکی سنگ زده می شود تا به هلاکت برسد. این نوع مجازات به واسطه واکنش هایی که در داخل و خارج کشور صورت گرفت و پیامد های آن امروزه به ندرت انجام می شود و اعدام جایگزین آن شده است. بنابراین دادگاه صادرکننده حکم قطعی بر اساس شرایط موجود  و موافقت رئیس قوه قضائیه حکم آن به اعدام و در صورت عدم وجود شرایط اعدام مجازات به ۱۰۰ ضربه شلاق برای هرکدام تبدیل می شود.

پانوشت: زنا در قانون مجازات اسلامی , زنا با زن شوهردار , حکم رجم در زنا , حکم رابطه جنسی با مرد متاهل , زنای محصنه , اثبات جرم زنا , رابطه نامشروع زن و مرد در قوانین اسلامی , حکم 

 

به این پست رای دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =