ارثیه چیست؟ آیا به دنیال یک وکیل ارثیه خوب در کرج هستید؟ از قوانین ارثیه در ایران چه می دانید؟ ارثیه در واقع مال و حق یک شخص است که پس از وفات به افراد دیگر منتقل می شود. قوانین ارثیه در تمامی ادیان متفاوت است و مدام در حال تغییر است. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر قوانین ارثیه در ایران بپردازیم و بهترین وکیل ارثیه را به شما معرفی کنیم.

 

قوانین مهریه در ایران

ارثیه زن بعد از مرگ شوهر چگونه است؟ آیا شوهر نیز از مرگ همسر خود ارث می برد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر هر یک از زوجین به هنگام مرگ دیگری زنده باشد به او ارثیه تعلق می گیرد. در خصوص ارثیه زن باید گفت که اگر زن در عقد دائم شوهر خود باشد و متهم به قتل عمد همسر نباشد در صورت دارا بودن فرزند و نوه، به زن یک هشتم اموال او ارث می رسد. در صورتی که زوج متوفی فرزند یا نوه ای نداشته باشد یک چهارم اموال وی به همسرش تعلق می گیرد.

ارثیه مرد از همسر خود دو برابر این میزان است. یعنی در صورتی که زوجه فرزندی نداشته باشد مرد نصف اموال زن را به ارث می برد و در صورت داشتن فرزند، یک چهارم اموال زوجه به همسر خود تعلق می گیرد.

بخوانید درباره: ارثیه

تقسیم ارث بین ورثه چگونه است؟

پدر و مادر وی و همچنین فرزندان و همسر وی اگر در قید حیات باشند به آن ها ارثیه تعلق می گیرد. لازم به ذکر است در صورتی که فرزند متوفی زنده باشد، به نوه های وی ارث نمی رسد. اما در صورت زنده نبودن فرزند، ارثیه نوه ها به اندازه فرزند به آن ها تعلق می گیرد. پدر و مار به میزان یک ششم و همینطور ارثیه همسر در صورتی که در قید حیات باشد با توجه به موارد بالا تقسیم می شود. در رابطه با ارثیه فرزندان باید گفت سهم الارث فرزند دختری نصف فرزند پسری است. در صورتی که همه فرزندان دختر یا پسر باشند، به آن ها به میزان یکسان ارث می رسد.

اما همه این موارد به شرایط موجود وابسته است. در صورتی که یکی از والدین در قید حیات نباشند اثیه چگنه تقسیم می شود؟ ارثیه مرد چند زنه به چه صورت است؟ برای پاسخ به سوالات بالا و بررسی تمام شرایط موجود شما به یک وکیل ارثیه خوب نیاز دارید. اگر می خواهید بهترین وکیل ارثیه کرج را بشناسید به وکیل کرج مراجعه کنید.

 


بیشتر بخوانید: مشاوره حقوقی چه مهارت هایی دارد و در چه زمینه هایی مشاوره می دهد؟


چه کسانی از ارث محروم می شوند؟

  • کسی که مورث خود را عمدا به قتل برساند
  • کافر از مسلمان ارث نمی برد
  • در صورت لعان زوج و زوجه، هیچکدام از یکدیگر ارث نمی برند (اگر در لعان پدر فرزند خود را نفی کند، پدر و فرزند نیز از یکدیگر ارث نمی برند)
  • فرزند متولد شده از رابطه نامشروع از پدر و مادر و هیچکدام از بستگان ارث نمی برد.

وارثان طبقه اول و دوم و سوم چه کسانی هستند؟

در طبقه اول پدر و مادر و فرزندان متوفی قرار داردند. در صورتی که هیچ فرزندی از متوفی زنده نباشد نوه ها جایگزین فرزندان و وراث طبقه اول محسوب می شوند. اما اگر حتی یک فرزند زنده دیگر نیز وجود داشته باشد، نوه از متوفی ارث نمی برد.

در طبقه دوم پدربزرگ، مادربزرگ، خواهر، برادر قرار دارند. در صورتی که هیچ یک از وارثان طبقه اول زنده نباشند وارثان متوفی هستند. فرزندان خواهر و برادر در صورتی که هیچ خواهر و برادری زنده نباشد نیز از طبقه دوم به حساب میایند.

طبقه سوم متشکل است از عمو و عمه و دایی و خاله. در صورتی که هیچ یک از آن ها زنده نباشد، فرزندان آن ها وارثان طبقه سوم به حساب میایند.

نحوه تقسیم ارث در موارد بالا به شریط موجود بستگی دارد و برای همه آن ها قوانین مشخصی تعیین شده است.

وکیل کرج

اگر به دنبال یک وکیل ارثیه خوب می گردید ما به شما گروه وکلای کرج را پیشنهاد می کنیم. وکیل کرج با کادر مجرب و متخصص در زمینه ارثیه به شما عزیزان در این مورد و همینطور دعاوی کیفری ، حقوقی ، خانواده و… کمک می کند. برای آگاهی از قوانین ارثیه و بهره مندی از خدمات رایگان وکیل کرج با ما تماس بگیرید.

پانوشت: بهترین وکیل ارثیه در کرج  , وکیل ارثیه خوب در کرج ,  سهم الارث بین وارثان چگونه تقسیم می شود؟ , بهترین دفتر وکالت در کرج

به این پست رای دهید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + یازده =